علت شکست رژیم شما چیست؟ 10 دلیل که درگیر آن هستید

شکست رژیم

ممکن است شما هم بارها تجربه شکست رژیم غذایی را داشته باشید و از ادامه مسیر و رسیدن به هدف نهایی نا امید شده باشید. باید به شما بگوییم که تنها نیستید و افراد بسیاری این موقعیت را تجربه می‌کنند و در مسیر رژیم خود شکست می‌خورند. اما این مشکل بدون راه حل نیست و می‌توان با افزایش آگاهی نسبت به آن از شکست در رژیم جلوگیری کرد. ما در این مقاله سعی داریم به شما در طول این مسیر کمک کنیم تا کمتر درگیر تجربه‌های ناموفق در رژیم شوید.

دلایل شکست رژیم غذایی چیست ؟

پشت هر اتفاق ناخوشایندی دلایل زیادی پنهان است. شکست در رژیم هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر به یک باره درگیر ناامیدی و شکست رژیم لاغری شدید باید بدانید که این اتفاق نتیجه چندین اشتباه است که شما در طول رژیم انجام دادید و یک اتفاق ناگهانی و بدون علت نیست. شناخت دلایل به شما کمک می‌کند تا قبل از وقوع آن نقایص و اشتباهات مسیر خود را برطرف کنید. در ادامه به چند دلیل شایع برای شکست رژیم می پردازیم.


بیشتر بدانید: خواص سرکه سیب برای لاغری

  • عجول بودن برای کاهش وزن

عجله برای کاهش وزن می تواند اثرات جانبی منفی بر سلامت جسمی و روحی شما داشته باشد. کاهش وزن سریع می تواند منجر به از دست دادن عضلات، خستگی و کمبودهای تغذیه ای شود. علاوه بر این محدودیت شدید کالری می تواند باعث نوسانات خلقی، تحریک پذیری و مشکل در تمرکز گردد. به یاد داشته باشید، پیشرفت آهسته و پیوسته بهترین راه برای دستیابی به موفقیت درازمدت در کاهش وزن است.

  • ناامیدی برای لاغر شدن

بسیاری از افراد قبل از شروع و انجام تلاشی برای کاهش وزن از رژیم گرفتن و لاغر شدن نا امید هستند و همیشه با تصور شکستن رژیم وارد مسیر لاغری می‌شوند. در اکثر مواقع این افراد با شکست مواجه می‌شوند تا صحه‌ای بر تصور ابتدایی خود بگذارند.

حتما تا به حال شنیده‌اید که از هر چیزی بترسید آن اتفاق برای شما خواهد افتاد بنابراین سعی کنید هرگز در ابتدای راه با ترس از شکست رژیم نگیرید و در خود حس پیروزی و موفقیت را ایجاد کنید تا با اعتماد به نفس و احساس بهتری این مسیر را طی کرده و به مقصد برسید.

  • هوس غذاهای خوشمزه

از آنجایی که همه ما غذا خوردن را به چشم یک تفریح نگاه می‌کنیم، رژیم گرفتن و خوردن غذاهای سالم را خسته کننده و حوصله سر بر می‌شناسیم. در ذهن اکثر افراد غذاهای رژیمی طعم و مزه خوبی ندارند و تصور می‌کنیم نمی‌توانند ذائقه ما را راضی نگاه دارند.

اما این تصور اشتباه است چون امروزه دستور پخت‌های بسیار متنوعی برای غذاهای سالم وجود دارد و تقریبا تمام غذاهای نا سالم و پرکالری را می‌توان با چند تغییر تبدیل به یک غذای سالم و رژیمی کرد. بنابراین سعی کنید غذاهای رژیمی متنوعی را تهیه و مصرف کنید تا از شدت یکنواختی رژیم هوس غذاهای ناسالم گذشته را نداشته باشید.

البته در یک رژیم متعادل همیشه جا برای هوس‌های غیر منتظره هست و هیچ حذف صد در صدی وجود ندارد و شما می‌توانید در صورت تمایل زیاد گاهی خود را به یک وعده پرکالری دعوت کنید.


پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: مناسب ترین برنامه غذایی سالمندان

  • بی برنامه بودن در زمان غذا خوردن

ساعت بدن که عادات غذا خوردن و خواب ما را شکل می‌دهد می‌تواند بسیار بر روی شکست رژیم غذایی تاثیر بگذارد. اگر تا به حال در هر زمان از شبانه روز که دوست داشتید غذا می‌خوردید در ابتدا تنظیم ساعات غذا خوردن می‌تواند یک چالش بزرگ برای شما باشد. اما باید بدانید که بعد از مدت کوتاهی بدن به ساعات جدید عادت می‌کند و شما فقط می‌توانید سر زمان مشخصی دریافت غذایی داشته باشید.

فایده این کار علاوه بر تنظیم ترشح هورمون‌ها و بهبود متابولیسم کاهش میزان غذای دریافتی هم هست که همه این عوامل می‌توانند به شما برای موفقیت در رژیم کمک کنند.

  • گرسنگی بیش از حد

بارها و بارها تاکید داشتیم که معنای رژیم گرفتن برای لاغری گرسنگی نیست. اتفاقا رژیم‌های بسیار کم کالری که باعث ایجاد احساس گرسنگی در شما می‌شوند می‌توانند بسیار خطرناک باشند و علاوه بر وارد کردن صدماتی بر بدن و متابولیسم شما صدمات روحی روانی زیادی را هم به دنبال دارند.

پس سعی کنید در طول رژیم از تحمل گرسنگی دوری کنید و از افراد متخصص در این حوزه مشورت بگیرید تا بهترین رژیم را برای شما طراحی و تنظیم کنند.

  • نداشتن برنامه ریزی مناسب و واقع بینانه

همیشه اول شروع هر کاری نسبت به خودمان بسیار خوش بین هستیم و گاهی دور از واقعیت و توان خود برنامه ریزی می‌کنیم. به عنوان مثال با وجود اینکه می‌دانیم به دلیل متابولیسم طبیعی بدن ممکن است نهایت ماهی 2 الی 4 کیلو بتوانیم وزن کم کنیم و یا حتی در برخی ماه‌ها کمتر، برای خود برنامه ریزی می‌کنیم که در طول 2 ماه 15 کیلو وزن کم کنیم.

خب مسلما این هدف و برنامه ریزی واقع بینانه نیست و با شکست مواجه می‌شود.

بنابراین سعی کنید با در نظر گرفتن شرایط طبیعی بدن خود و بعد از مشورت با یک مشاور تغذیه اهداف و برنامه منطقی برای خود تنظیم کنید.

  • استرس بالا

استرس و اضطراب شدید با اثر بر ترشح هورمون‌ها خصوصا کورتیزول می‌تواند به صورت معنا داری بر روی فرآیند لاغر شدن دخیل باشد. اگر شما در طول رژیم گرفتن مدام درگیر استرس باشید به دلیل ترشح بالای این هورمون توده عضلانی خود را از دست داده و به مرور سوخت و ساز بدنتان کاهش می‌یابد که این عامل عاقبتی جز استپ وزنی و شکست رژیم ندارد.

از طرفی شرایط استرس زا ممکن است منجر به پرخوری عصبی و افزایش ریزه خواری نیز بشود و شما را به وزن قبلی بازگرداند. پس سعی داشته باشید که سخت نگیرید و تمام نواقص و کاستی‌های خود را بپذیرید تا مسیر برای شما هموار تر شده و استرس کمتری داشته باشید.

  • تنبلی کردن در ورزش کردن

ورزش و رژیم 2 عضو جدا نشدنی در مسیر کاهش وزن هستند. ورزش کردن علاوه بر افزایش سوخت و ساز و تسریع فرآیند کاهش وزن می‌تواند بر سلامت روحی و روانی شما هم تاثیر گذار باشد. در واقع هورمون ترشح شده در حین ورزش بسیار به تنظیم خلق و خو و افزایش روحیه فرد کمک می‌کند و بسیار در کنترل استرس مهم است. سعی کنید حتما در روند زندگی معمول خود جایی برای ورزش منظم داشته باشید خواه این ورزش پیاده روی باشد و یا شرکت در انواع کلاس‌های ورزشی.

  • خواب منظمی داشته باشید

خواب فرصتی است برای ریکاوری و آسوده شده بدن بعد از یک روز سخت و پر از التهاب. داشتن استرس، آلودگی‌های محیطی و انجام فعالیت‌های مختلف باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود و خواب و استراحت کافی راهی برای ایجاد تعادل است. از طرفی ساعت خواب می‌تواند در تنظیم هورمون‌های سیری و گرسنگی تاثیر گذار باشد و عادات غذا خوردن را شکل بدهد.

اگر به سبک زندگی افراد دارای مشکل اضافه وزن و چاقی نگاهی بیندازید خواهید دید که داشتن خواب نامناسب در اکثر آن‌ها مشترک است پس اگر می‌خواهید بدن سالم تر با اندامی متناسب تر داشته باشید از اهمیت خواب کافی غافل نشوید.

  • ممنوع کردن کامل برخی غذاها موجب حریص شدن می شود

همانطور که قبل تر هم توضیح دادیم در یک رژیم متعادل با احتمال موفقیت بالا هیچ گاه غذایی به طور کامل از رژیم غذایی شما حذف نمی‌شود و صرفا زمان و تکرار مصرف آن تغییر می‌کند. به عنوان مثال شما نباید برای همیشه مصرف فست فود را متوقف کنید و بهتر است بعد از چند هفته رعایت رژیم به عنوان یک استراحت کوتاه مدت خودتان را به صرف یک پیتزا یا همبرگر یا هر غذای دیگری که در رژیم نبوده دعوت کنید.

ممنوعیت همیشه برای انسان بدترین راهکار تربیتی بوده، در رژیم هم به همین صورت است و باعث حریص شدن بیشتر و ترغیب شما به شکستن رژیم می‌شود.


پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: درمان اگزما چیست؟

اگر با شکست مواجه شدیم چه کنیم ؟

اگر در رژیم غذایی خود با شکست مواجه شدید، خیلی به خودتان سخت نگیرید. مهم است که به یاد داشته باشید شکست بخشی طبیعی از فرآیند دستیابی به هر هدفی از جمله کاهش وزن است. به جای تسلیم شدن یا احساس ناامیدی، سعی کنید در مورد آنچه اشتباه رخ داده است فکر کنید و مناطقی را که می توانید در آنها تغییری ایجاد کنید، بهبود ببخشید.

شاید لازم باشد برنامه غذایی خود را مجددا تنظیم کنید یا راهی برای حفظ انگیزه در هنگام بروز وسوسه پیدا کنید. هر چه که باشد، به یاد داشته باشید که هر روز فرصت جدیدی برای پیشرفت به سمت اهدافتان است. مثبت و متمرکز بمانید و در کمترین زمان به مسیر اصلی باز گردید.

0
0