نا امیدی حین رژیم
تعداد بازدید
760
تعداد نظرها
2
آخرین بروزرسانی
1402/11/05

نا امیدی حین رژیم بزرگترین مانع کاهش وزن!

 نا امیدی حین رژیم از لاغری و کاهش وزن

در برخی از مواقع علی رغم تلاش‌های افراد برای رعایت رژیم و سالم زندگی کردن، کاهش وزن به اندازه مورد انتظار دیده نمی‌شود در این شرایط اصولا افراد از ادامه مسیر نا امید می‌شوند چون پاسخ دلخواه خود را از رژیم و ورزش نگرفته‌اند.

شک و تردید و ناامیدی ناشی از پیشرفت نکردن و یا قضاوت و راهنمایی نادرست اطرافیان منجر به این می‌شود که شخص به طور کامل رژیم را رها کرده و علاقه‌ای برای شروع مجدد هم نداشته باشد.

پس متوجه شدیم که پدیده ناامیدی در مسیر لاغری و رژیم کاملا طبیعی است و شما صرفا باید رفتار درست در این مواقع را بدانید تا از تاثیر منفی آن بر روی روند کاهش وزن خود جلوگیری کنید. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید تا دلایل ایجاد ناامیدی حین رژیم را بررسی کرده و با راهکارهای موثر برای مقابله با این احساس آشنا شوید.

چرا مردم از رژیم ناامید می‌شوند؟

بسیاری از افراد ممکن است برای مدت قابل توجهی از رژیم غذایی پیروی کرده باشند، اما وزن آنها ثابت مانده یا حتی ممکن است چند کیلو اضافه شده باشد. علاوه بر این، برخی ممکن است رژیم غذایی بسیار محدود و سختی را رعایت کنند که همین منجر به ایجاد احساس ناامیدی در رژیم می شود.

ضروری است به خاطر داشته باشید که بدن هر فردی منحصر به فرد است و آنچه برای یک فرد موثر است ممکن است برای دیگری کارساز نباشد. بنابراین مهم است که قبل از شروع هر رژیم غذایی جدید با یک مشاور تغذیه مشورت کنید تا مطمئن شوید که برنامه غذایی شما کافی و کابردی است.


بیشتر بدانید: علت شکست رژیم غذایی چیست؟

دلیل نا امیدی حین رژیم

اثرات منفی نا امیدی حین رژیم

ناامیدی حین رژیم می تواند اثرات منفی بر سلامت جسمی و روانی داشته باشد. وقتی انتظارات غیر واقعی از خودمان داشته باشیم و آنها را برآورده نکنیم در آینده ممکن است دچار احساس شکست و ناامیدی شویم.

ناامیدی می تواند حتی منجر به شروع غذا خوردن احساسی و افزایش وزن بیشتری هم شود. علاوه بر این، ناامیدی می تواند باعث شود که انگیزه خود را از دست داده و به طور کلی از اهداف کاهش وزن خود دست بکشید.


پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: لاغری با سرکه سیب

دلایل نا امیدی از لاغر شدن چیست؟

دلایل متعددی می تواند وجود داشته باشد که چرا فردی ممکن است هنگام تلاش برای کاهش وزن احساس ناامیدی کند. بسیاری از مردم انتظار دارند طی چند روز یا چند هفته پس از شروع برنامه کاهش وزن، تفاوت زیادی در وزن و ظاهر خود ببینند.

با این حال، کاهش وزن یک فرآیند تدریجی است و ممکن است چندین هفته یا حتی ماه ها طول بکشد تا تغییرات قابل توجهی مشاهده شود. دیگر دلایل محتمل را می‌توانید در ادامه مطالعه کنید

نداشتن آگاهی کافی

قبل از قدم گذاشتن در هر مسیری باید ابتدا آگاهی و اطلاعات کافی در مورد مسیر بدانید. اینکه چه موانعی ممکن است بر سر راه شما قرار بگیرد و چه چیزی انتظار شما را می‌کشد.

اگر با خوش بینی زیاد وارد مسیر لاغری و کاهش وزن شوید به احتمال زیاد بعد از مواجه شدن با سختی‌ها و موانع، احساس نا امیدی در رژیم را تجربه می‌کنید و قبل از رسیدن به هدف نهایی خود از مسیری که رفتید باز می‌گردید.

بنابراین سعی کنید با چشم باز و واقع بینانه به کاهش وزن و لاغری نگاه کنید و از تمام سختی‌های آن در کنار فوایدش اطلاع داشته باشید.


پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: بهترین تغذیه سالمندان

گرفتن رژیم‌های سخت و سریع

کاهش وزن سریع آرزوی هر شخصی است که به دنبال لاغری و وزن ایده آل است. لاغری سریع با وجود جذابیت‌های فراوانی که برای شما دارد در باطن می‌تواند اثرات منفی بر سلامت جسم و روان شما داشته باشد. یکی از اثرات منفی آن احساس ناامیدی در طول رژیم است با داشتن رژیم‌های سخت در ابتدا کاهش وزن قابل توجهی دارید اما پس از گذشت مدتی دیگر نمی‌توانید آن را ادامه دهید و با نا امیدی آن را ناتمام رها می‌کنید. اکثر افرادی که در این رژیم‌ها شکست می‌خورند تصور می‌کنند که تمامی رژیم‌های لاغری، سخت و طاقت فرسا هستند و بنابراین آن‌ها هرگز نمی‌توانند به وزن ایده آل برسند پس به کل برای همیشه با لاغری و وزن ایده آل خود خداحافظی می‌کنند.

نداشتن انتظارات واقع بینانه

در نهایت، انتظارات غیر واقعی نیز می تواند باعث ناامیدی شود. بسیاری از افراد در مورد کاهش وزن اهداف یا انتظارات غیر واقعی دارند. تعیین اهداف واقع بینانه و درک این نکته مهم است که کاهش وزن سفری است که به صبر و استقامت نیاز دارد.

ندیدن موفقیت‌ها

مهم است که موفقیت های خود را به رسمیت بشناسید و برای آنها جشن بگیرید، حتی اگر کوچک به نظر برسند. گاهی اوقات می‌توانیم درگیر تمرکز روی شکست‌ها یا زمینه‌هایی باشیم که در آن‌ها به بهبود نیاز داریم، اما به همان اندازه مهم است که به خودمان برای کارهایی که انجام داده‌ایم اهمیت بدهیم. با شناخت موفقیت‌هایمان، می‌توانیم اعتماد به نفس و انگیزه خود را افزایش دهیم و از بروز ناامیدی حین رژیم جلوگیری کنیم. پس موفقیت هایتان را نادیده نگیرید و از آنها به عنوان سوخت برای ادامه حرکت به جلو استفاده کنید.


پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: میان وعده رژیمی

عوارض رژیم های سخت

توجه بیش از حد به عدد ترازو

مهم است که به یاد داشته باشید عدد روی ترازو همیشه نشان دهنده سلامت یا پیشرفت شما نیست. عوامل زیادی وجود دارند که می توانند بر نوسانات وزن تأثیر بگذارند، مانند احتباس آب، افزایش عضله، تغییرات هورمونی و گوارشی و ... پس بهتر است به جای محدود کردن خود به عدد ترازو، روی احساس خود و تناسب لباس هایتان تمرکز داشته باشید. بدانید که یک سبک زندگی سالم چیزی بیشتر از یک عدد است.

هدف گذاری نادرست

مهم است که اهداف واقع بینانه و قابل دستیابی برای خود تعیین کنیم. داشتن اهداف نادرست می تواند منجر به بروز ناامیدی در رژیم شود چون دستیابی به آن گاهی غیر ممکن است. بهتر است روی آنچه که می توانیم به دست آوریم تمرکز کرده و برای رسیدن به آن تلاش کنیم. به یاد داشته باشید، هدف کامل و بی نقص بودن نیست، بلکه پیشرفت و یادگیری در طول مسیر و رسیدن به سطح سلامتی بهتر است.

حرف اطرافیان و عوامل محیطی

نادیده گرفتن نظرات اطرافیان ممکن است دشوار باشد، اما مهم است بدانید در نهایت این ما هستیم که می‌توانیم بر افکار خود مسلط باشیم. در حالی که مهم است دیدگاه های دیگران را برای فهمیدن نقاط ضعفمان در نظر بگیریم، هرگز نباید اجازه دهیم آنها تصمیمات ما را دیکته کنند یا به ما بگویند که چه احساسی در مورد خود داشته باشیم. با وفادار ماندن به ارزش‌ها و باورهای خود، می‌توانید بدون در نظر گرفتن دنیای بیرون، با آرامش و اعتماد کامل به احساس خود مسیر را ادامه دهید و درگیر ناامیدی نشوید.

 شکست رژیم غذایی

نداشتن فعالیت‌های بدنی

 مهم است که در طول روز برای فعالیت های بدنی در کنار رژیم وقت بگذارید تا بهتر به نتیجه دلخواهتان برسید. فعالیت بدنی در هر سطح و زمانی موثر است، خواه پیاده روی باشد یا انجام حرکات کششی و یا رفتن به باشگاه. علاوه بر فواید ورزش برای لاغری داشتن فعالیت بدنی می‌تواند وضعیت سلامت روانی شما را هم بهبود ببخشد و از ایجاد احساس ناامیدی در شما در طول این مسیر جلوگیری کند.

فراموش کردن انگیزه‌ها و دلایل لاغری

این مهم است که مدام به خود یادآوری کنید چرا می خواهید لاغر شوید. شاید بخواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید یا در لباس‌هایتان احساس راحتی کنید و یا اصلا به دنبال سلامتی هرچه بیشتر خود هستید. دلایل شما هر چه که باشد، بسیار مهم است که آن ها را مدام با خود تکرار کنید تا با انگیزه بمانید و درگیر ناامیدی حین رژیم نشوید.

کالری‌هایی که دریافت می‌کنید را محاسبه نمی‌کنید

برای محاسبه کالری دریافتی خود، باید سطح فعالیت روزانه و میزان متابولیسم پایه را تعیین کنید. میزان متابولیسم پایه شما کالری است که بدن شما در حالت استراحت می سوزاند و می توان آن را با استفاده از سن، قد و وزن محاسبه کرد.

هنگامی که میزان متابولیسم پایه خود را به دست آوردید، می توانید به آن مقدارکالری فعالیت های روزانه و ورزش را اضافه کنید تا کل کالری مورد نیازتان را به دست آورید.


بیشتر بدانید: ورزش فیتنس برای لاغری بانوان

از بین بردن نا امیدی حین رژیم

توجه به این نکته مهم است که کالری مورد نیاز هر فرد بر اساس فاکتورهای فردی متفاوت است، بنابراین بهتر است برای تعیین کالری مورد نیاز خود با یک مشاور تغذیه مشورت کنید یا از اپلیکیشن هایی مثل زیره که برای این کار طراحی شده اند استفاده نمایید. این کار به شما کمک می‌کند تا با دقت بیشتری رژیم خود را رعایت کرده و نتایج بهتری بگیرید و در نتیجه از ادامه راه نا امید نشوید.

راه حل‌هایی برای از بین بردن نا امیدی حین رژیم

وقتی صحبت از رژیم غذایی می شود، ناامیدی می تواند مانع بزرگی برای موفقیت باشد. خبر خوب این است که راه‌حل‌هایی برای از بین بردن این ناامیدی وجود دارد. یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از ناامیدی، تعیین اهداف واقع بینانه برای خود است. اگر سعی کنید خیلی سریع وزن کم کنید، احتمالاً ناامید شده و تسلیم خواهید شد.

در عوض سعی کنید اهداف کوچک و دست یافتنی داشته باشید .یک راه عالی دیگر برای کاهش ناامیدی، یافتن رژیم غذایی مناسب برای شماست. در نهایت خیلی سخت نگیرید، اگر لغزش کردید و غذای ناسالم خارج از برنامه خوردید، خودتان را به خاطر آن عذاب ندهید. در عوض روی بازگشت به مسیر و داشتن عملکرد بهتر در آینده تمرکز کنید. با رعایت این نکات، می توانید ناامیدی حین رژیم را از بین ببرید و به اهداف خود برسید.

0
0