رژیم کانادایی
تعداد بازدید
3150
تعداد نظرها
9
آخرین بروزرسانی
1402/12/19

10 کیلو لاغری در 2 هفته با رژیم کانادایی

رژیم کانادایی

امروزه بسیاری از انواع الگوهای رژیم غذایی برای کاهش وزن وجود دارد به صورتی که به سختی می‌توان از بین آن‌ها یک رژیم غذایی خاص را انتخاب کرد. یکی از انواع این رژیم‌های غذایی رژیم کانادایی است که طرفداران زیادی هم پیدا کرده است.

اگر شما هم به تازگی با این رژیم روبرو شده‌اید و در مورد جزئیات آن کنجکاو هستید بهتر است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. ما در این مقاله قصد داریم ابتدا برنامه رژیم کانادایی و انواع آن را معرفی کرده و سپس به صورت دقیق رژیم کانادایی پانزده روزه را برای شما بررسی کنیم.


در مورد لاغری بیشتر بدانید: در رژیم فستینگ چی بخوریم؟

رژیم کانادایی چیست؟

رژیم کانادایی در واقع یک نمونه مشابه با رژیم مدیترانه‌ای است که به افزایش سلامت قلب و عروق و کاهش وزن کمک می‌کند. در این رژیم غذایی یک بشقاب غذای سالم طراحی شده که در آن یک دوم بشقاب به میوه‌ها و سبزیجات، یک چهارم به غلات کامل و یک چهارم دیگر هم به پروتئین‌ها اختصاص داده می‌شود. برنامه رژیم کانادایی خود شامل دو نوع است؛


بیشتر بدانید: خواص کربوهیدرات چیست؟

برنامه رژیم کانادایی

یکی رژیم کانادایی 7 روزه و دیگری 15 روزه که ما در این مقاله به بررسی نوع دوم یعنی رژیم کانادایی 15 روزه می‌پردازیم. به طور کلی انتخاب‌های غذایی در این رژیم برای یک کاهش وزن سریع در مدت زمان کم مناسب است، اما این رژیم قواعدی هم دارد که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد.

قواعد برنامه رژیم کانادایی چیست؟

رژیم کانادایی برنامه غذایی برای کل زندگی نیست. این رژیم به دلیل داشتن قواعد نسبتا سخت و مشخص نمی‌تواند رژیمی برای همیشه باشد و اصولا حداکثر به مدت دو هفته قابل اجرا است. اگر علاقه مند به داشتن برنامه رژیم کانادایی هستید باید از قواعد زیر پیروی کنید.


پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: لاغری با رژیم کالری شمار

لاغری با رژیم کانادایی

دقت داشته باشید که اگر در مدت زمان تعیین شده نتوانید اصول رژیم را رعایت کنید باید آن را قطع کرده و بعد از گذشت 6 ماه مجددا رژیم را از سر بگیرید (مراقب باشید که شما نمی‌توانید بلافاصله رژیم را دوباره شروع کنید) قواعد رژیم کانادایی به شرح زیر است :

 • در رژیم کانادایی به طور کلی 3 وعده غذای اصلی وجود دارد و میان وعده‌ای در کار نیست.
 • غذای مصرف شده در وعده‌ها باید حتما از مواد غذایی پیشنهاد شده در رژیم باشد و اگر روزی به صورت استثناء غذای جدیدی به رژیم غذایی اضافه شد بهتر است حتما کالری آن محاسبه شده تا دریافتی شما از کالری مجاز روزانه تجاوز نکند.
 • داشتن فعالیت بدنی متوسط می‌تواند به روند کاهش وزن کمک کند اما ورزش‌های شدید اصلا توصیه نمی‌شوند.
 • نوشیدن آب یک گزینه مهم در این رژیم غذایی محسوب می‌شود و بهتر است روزانه حداقل 7 لیوان آب بنوشید.


بیشتر بدانید: سریعترین راه لاغری شکم و پهلو

برنامه رژیم کانادایی 15 روزه

در برنامه غذایی کانادایی محدودیت کالری و انتخاب‌های غذایی بسیار مهم است. این رژیم از دسته برنامه‌های غذایی کم کالری به شمار می‌رود چون کالری آن از 600 تا 1500 است. اینکه کالری دریافتی شما دقیقا چه مقداری باشد به وزن، قد و فعالیت بدنی شما بستگی دارد که باید توسط متخصص تغذیه مشخص شود.

در برنامه رژیم کانادایی یک لیست از وعده‌های غذایی مجاز و پیشنهادی برای مدت دو هفته تنظیم شده است که شما با رعایت دقیق آن می‌توانید تا حداکثر 10 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید. برنامه زیر برای حدود دو هفته یا 13 روز طراحی شده است:

رژیم کانادایی 15 روزه

روز اول

صبحانه: یک فنجان قهوه بدون شکر و شیر

ناهار: تخم مرغ آب پز + اسفناج پخته

شام: استیک بدون چربی

روز دوم

صبحانه: 1 فنجان قهوه بدون شیر و شکر + 1 کف دست نان سبوس دار

ناهار: ژامبون گوشت یا مرغ

شام: استیک بدون چربی + سالاد کاهو با خیار و میوه‌های تازه به جز موز

روز سوم

صبحانه: قهوه + نان سبوس دار

ناهار: تخم مرغ آب پز + گوجه و سالاد لوبیا سبز

شام: ژامبون + سالاد کاهو و خیار

روز چهارم

صبحانه: قهوه + نان سبوس دار

ناهار: هویج پخته شده + پنیر سفید

شام: سالاد میوه + ماست

روز پنجم

صبحانه: قهوه + هویج پخته یا خام + لیمو ترش

ناهار: ماهی گریل شده + گوجه

شام: استیک گریل شده + سالاد سبزیجات

روز ششم

صبحانه: قهوه + نان سبوس دار

ناهار: سینه مرغ گریل شده

شام: تخم مرغ آب پز + هویج

روز هفتم

صبحانه: چای لیمو

ناهار: استیک گریل شده + میوه

شام: غذای آزاد و دلخواه حتی اگر در لیست غذاهای مجاز نیست

روز هشتم

صبحانه: قهوه با کمی شکر

ناهار: تخم مرغ آب پز + اسفناج

شام: استیک گریل شده

روز نهم

صبحانه: قهوه + نان سبوس دار

ناهار: استیک گریل شده + سالاد سبزیجات

شام: ژامبون مرغ یا گوشت

روز دهم

صبحانه: قهوه + نان سبوس دار

ناهار: تخم مرغ آب پز + گوجه + سالاد با لوبیا سبز

شام: ژامبون + سالاد کاهو با خیار

روز یازدهم

صبحانه: قهوه + نان سبوس دار

ناهار: هویج خام یا پخته + پنیر سفید

شام: سالاد میوه + ماست

روز دوازدهم و سیزدهم

صبحانه: قهوه + نان سبوس دار

ناهار: سینه مرغ گریل شده + گوجه

شام: تخم مرغ آب پز + هویج

نکات رژیم کانادایی

نکات مهم رژیم غذایی کانادایی:

 • این رژیم غذایی در اصل سیزده روزه است اما برخی از متخصصان معتقد هستند که برای تاثیر بیشتر بهتر است دو روز دیگر هم طبق برنامه غذایی رژیم ادامه یابد.
 • در هنگام پیروی از رژیم کانادایی باید به این نکته توجه داشته باشید که مصرف آب و نوشیدنی‌های بدون کالری بلامانع است و باید در طول روز حتما آب کافی مصرف داشته باشید تا آب از دست رفته از طریق رژیم در بدن شما جبران شود.
 • فعالیت بدنی در کنار رعایت این رژیم بسیاری کلیدی است و می‌تواند باعث تفاوت بسیاری در نتیجه رژیم کانادایی شود. البته از داشتن ورزش‌های شدید و طولانی مدت پرهیز کنید و فعالیت‌های معمول و متوسط را انجام دهید.
 • شما نمی‌توانید این رژیم را چندین بار در طول سال انجام دهید و در صورت بازگشت وزن می‌توانید رژیم کانادایی سه روزه داشته باشید و از الگوی سه روز آخر رژیم پیروی کنید.

عوارض رژیم کانادایی

عوارض رژیم کانادایی

محدودیت‌ و سخت گیری‌های این رژیم و عوارض رژیم کانادایی باعث شده تا متخصصان تغذیه استفاده از رژیم کانادایی را برای کاهش وزن توصیه نکنند. این رژیم به دلیل داشتن محدودیت‌ و غیر قابل انعطاف بودن در انتخاب های غذایی عوارضی را به دنبال دارد، عوارضی مانند :

 • کاهش وزن سریع و زیاد

همانطور که همه متخصصان تغذیه و پزشکان توصیه می‌کنند داشتن یک کاهش وزن سریع در کوتاه مدت اصلا منطقی و اصولی نیست و بهتر است افراد به رژیم‌های غذایی با محدودیت‌های بالا برای کاهش وزن سریع روی نیاورند چون می‌تواند عوارض جدی را برای سلامت فرد به دنبال داشته باشد.

فواید رژیم کانادایی

از طرفی محرومیت‌های غذایی در رژیم کانادایی و کالری پایین دریافتی نمی‌تواند باعث به وجود آمدن الگوی غذایی سالم در زندگی شود و حتی ممکن است فرد را ترغیب کند که برای رهایی از احساس گرسنگی به مصرف مواد غذایی مضر و پرکالری روی آورد و در پیروی از اصول رژیم شکست بخورد.

 • کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی

به دلیل محدود بودن انتخاب‌های غذایی رژیم کانادایی فرد ممکن است مستعد کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد. البته برخی از متخصصان تغذیه مصرف مولتی ویتامین‌ را در کنار این رژیم غذایی توصیه می‌کنند اما همانطور که می‌دانید همیشه اولویت با مواد غذایی است و مکمل‌ها نمی‌توانند به صورت صد در صدی جایگزین منابع طبیعی ویتامین‌ها و مواد معدنی شوند.

 • احتمال افزایش وزن مجدد

در بسیاری از افرادی که به صورت ناگهانی وزن کم کرده‌اند بازگشت وزن مشاهده می‌شود. بازگشت وزن بعد از کاهش وزن به این دلیل است که بدن سال‌ها یک وزن ثابت را به عنوان نقطه تعادل خود انتخاب کرده و به سرعت اجازه تغییر این وزن ثابت را نمی‌دهد و تلاش می‌کند تا مجددا به آن نقطه بازگردد. در رژیم‌های غذایی اصولی علاوه بر محدودیت کالری دریافتی عادات غذایی فرد به مرور تغییر می‌کنند و شخص از نظر روانی برای ادامه فرآیند رژیم تا پایان عمر آماده می‌شود و به همین دلیل احتمال بازگشت وزن در یک رژیم استاندارد کاهش می‌یابد.

 • سایر عوارض ناشی از کاهش وزن زیاد

در افرادی که برای مدت زمان کوتاهی کاهش وزن زیادی را تجربه کرده‌اند عوارضی از جمله سنگ کیسه صفرا، ریزش مو، سرگیجه، خشکی پوست، اختلالات خلق و خو و افزایش تحریک پذیری دیده می‌شود.

فواید رژیم غذایی کانادایی

طرفداران رژیم کانادایی ادعا می‌کنند که این برنامه غذایی می‌تواند فوایدی برای افراد دچار اضافه وزن و چاقی داشته باشد که در ادامه تعدادی از آن‌ها را بازگو خواهیم کرد :

 1. افزایش مصرف میوه و سبزیجات
 2. کاهش مصرف قند و محصولات دارای شکر افزوده
 3. حذف مصرف الکل از رژیم غذایی
 4. کمک به درمان سندرم روده تحریک پذیر
 5. برطرف کردن یبوست به دلیل افزایش دریافت فیبر

لازم به ذکر است که هنوز تحقیقات لازم برای تایید فواید برنامه رژیم کانادایی انجام نشده و نمی‌توان به طور کامل ادعاهای این رژیم را تایید یا رد کرد.

رژیم غذایی کانادایی برای چه افرادی مجاز است؟

استفاده از رژیم کانادایی تقریبا برای همه افراد مجاز است به جز زنان باردار، کودکان و بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص مانند دیابت و سرطان. اگر علاقه مند به رعایت برنامه رژیم کانادایی هستید ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و آزمایشات لازم را برای اطمینان از وضعیت سلامت خود را انجام دهید.

با رژیم کانادایی چقدر وزن کم می‌کنم؟

در مدت زمان 13 یا 15 روزه رژیم کانادایی به دلیل تغذیه ناکافی و کالری بسیار پایین به بدن شوک بزرگی وارد می‌شود و در نتیجه آن وزن زیادی از دست می‌رود و سوخت و ساز بدن دچار تغییر می‌شود. در طول این رژیم ممکن است از 5 تا 10 کیلو وزن کم کنید که این مقدار به پاسخ بدن، سطح فعالیت و میزان پیروی شما از رژیم بستگی دارد. مقدار بیشتر وزن از دست رفته بدن ناشی از اتلاف آب است البته مقداری هم به دلیل سوخت چربی‌های بدن هست.

باقی ماندن در وزن پایانی این رژیم بسیار به رژیم بعد از آن بستگی دارد. سعی کنید حتی بعد از پایان برنامه رژیم کانادایی همچنان فعالیت بالا و رژیم غذایی با کالری مناسب داشته باشید.

0
0