درمان عفونت زنان

 تقریبا همه زنان در طول زندگی خود درگیر عفونت می‌شوند. سن خاصی برای ابتلا به عفونت‌های زنانه وجود ندارد اما در سنین باروری تا قبل از دوران میانسالی یعنی حدود 40 سالگی احتمال بیشتری برای ابتلا به عفونت هست. از آنجایی که این مشکل یک مسئله فراگیر و مهم است ما هم قصد داریم در ادامه بیشتر شما را با انواع عفونت‌های زنانه و علائم و راه های درمانی آن آشنا کنیم. برای داشتن اطلاعات بیشتر از انواع عفونت‌های زنانه و راه های درمان عفونت رحم با ما همراه باشید.


عفونت واژن چیست ؟

عفونت واژن در واقع شرایطی است که واژن و بخش بیرون اندام تناسلی به دلیل وجود عفونت ملتهب و دردناک می‌شود. این شرایط ممکن است به خاطر عوامل مختلفی روی دهد و انواعی دارد. لزوما داشتن رابطه جنسی دلیل ابتلا به عفونت واژن نیست و این نوع عفونت با عفونت مقاربتی متفاوت است. برای شناسایی عفونت واژن باید ابتدا علائم آن را بشناسید که در بخش بعدی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.


علائم عفونت های زنانه 

در عفونت های زنانه ممکن است مجموعی از علائم زیر دیده شود و یا حتی گاهی بدون هیچ علامت مشخصی باشد. اگر شما یک یا چند مورد از علائم پایین را تجربه کردید حتما برای تشخیص قطعی و درمان عفونت واژینال به پزشک مراجعه کنید.

 • احساس سوزش و خارش در واژن
 • داشتن حس ناراحتی و سفتی در واژن
 • متورم و قرمز شدن پوست اطراف واژن
 • تغییر در مقدار، رنگ و بوی ترشحات 
 • احساس درد یا سوزش هنگام ادرار
 • داشتن درد حین رابطه جنسی
 • خون ریزی بدون دلیل از واژن


توصیه می شود با علائم کسیت تخمدان و درمان کیست تخمدان آشنا شوید.

علائم عفونت زنانه

انواع عفونت های زنانه 

اینکه دقیقا عفونت واژن از چه نوعی است و دلیل اصلی آن چه بوده به درمان قطعی عفونت واژن کمک خواهد کرد. هر کدام از انواع عفونت‌های زنانه ممکن است علام متفاوتی داشته باشند اما تشخیص قطعی نوع آن باید به وسیله پزشک انجام شود. ما در اینجا قصد داریم تعدادی از انواع عفونت‌های زنان را بررسی کنیم.


1. واژینوز باکتریایی (BV) :

در واژن به طور معمول باکتری‌های مفیدی به نام لاکتو باسیل‌ها زندگی می‌کنند. گاهی اوقات به دلایل نامشخصی جمعیت این باکتری‌های مفید کاهش می‌یابد. با کاهش جمعیت این باکتری‌ها، بافت مخاط واژن مستعد رشد باکتری‌های عفونت زا می‌شود. اینکه دقیقا به چه دلیلی این اتفاق روی می‌دهد هنوز مشخص نیست. واژینوز باکتریایی با علائمی مانند ترشحات سفید یا بی رنگ همراه با بویی شبیه ماهی همراه است.


2. عفونت مخمری یا قارچی 

شایع ترین نوع عفونتی که زنان با آن درگیر می‌شوند عفونت قارچی است. این نوع عفونت به وسیله رشد بیش از اندازه قارچی به نام کاندیدا آلبیکنز ایجاد می‌شود. این قارچ در شرایط معمول داخل واژن وجود دارد و در آنجا زندگی می‌کند. گاهی اوقات به دلایلی مانند تغییرات هورمونی (بارداری، مصرف قرص‌های ضد بارداری و دوران قاعدگی)، ضعف سیستم ایمنی (ابتلا به بیماری ایدز) و یا بالا بودن قند خون؛ این قارچ بیشتر از حد مجاز رشد و تکثیر می‌شود. ترشحات سفید و پنیری مانند و تورم و قرمزی واژن و لوب‌های بیرونی اندام تناسلی از علائم این نوع عفونت هستند. ترشحات پنیری در واقع تفاوت عفونت قارچی و باکتریایی واژن را بهتر مشخص می‌کنند.


3.عفونت ناشی از تریکومونیازیس

این نوع از عفونت‌های زنانه عفونتی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. عامل ایجاد این عفونت انگل تک سلولی به نام تریکوموناس است که از طریق مقاربت می‌تواند به فرد دیگری منتقل شود. ترشحات سفید مایل به خاکستری یا سبز با بویی شبیه بوی ماهی همراه با تورم و خارش از علائم ابتلا به عفونت تریکومونیازیس است. همچنین برخی از زنان درگیر با این عفونت از درد هنگام ادرار هم شکایت دارند.


توصیه می شود با علائم دیابت بارداری و بهترین راه های درمان دیابت در بارداری آشنا شوید.

علائم عفونت زنانه

عوارض عفونت واژن 

اگر علائم مربوط به عفونت را در طی روزهای متوالی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید تا به صورت قطعی مشکل شما تشخیص و درمان مناسب انجام شود. عفونت درمان نشده می تواند عوارض جدی را به دنبال داشته باشد؛ عوارضی مانند :


• ورود عفونت به خون : عفونت در صورت پیشرفت و عدم درمان می‌تواند منجر به ایجاد زخم در آن ناحیه شود. این زخم می‌تواند راهی برای ورود عفونت به خون باز کند. عفونی شدن خون می‌تواند به اندام‌های دیگر بدن مانند قلب، مغز، استخوان‌ها، گوش و چشم آسیب برساند. علائمی از جمله تب و لرز می‌تواند نشانگر ورود عفونت به خون باشد.


• ایجاد مشکلاتی برای باروری : برخی از انواع عفونت‌ها می‌توانند سطح اسیدی بودن (PH) واژن را تغییر دهند. اسپرم برای زنده ماندن به یک PH مشخصی احتیاج دارد بنابراین عفونت می‌تواند باعث مرگ اسپرم قبل از رسیدن به تخمک شود.


• قاعدگی نامنظم و دردناک : عفونت‌های واژن می‌توانند باعث ترشح بیشتر هورمون استروژن شوند که همین عامل دلیل بر هم خوردن نظم قاعدگی است. از طرفی برخی از زنان به دلیل عفونت دردهای شکمی و لگنی بیشتری را در دوران قاعدگی تجربه می‌کنند.


• سایر عوارض :

 • ایجاد جوش و آکنه‌های پوستی
 • برفک در دهان 
 • خستگی مزمن
 • ایجاد مشکلاتی در دستگاه گوارش
 • شدیدتر شدن علائم اولیه


توصیه می شود با درمان کم کاری تیروئید آشنا شوید.

عفونت واژن

روش های درمان عفونت رحم 

همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم انتخاب راه درمانی مناسب عفونت واژن به دلیل اصلی بروز آن بستگی دارد. به عنوان مثال شروع درمان آنتی بیوتیکی نمی‌تواند عفونت قارچی را درمان کند. در ادامه راه‌های درمان عفونت رحم را بررسی خواهیم کرد. فقط به این نکته توجه داشته باشید که حتما باید زیر نظر پزشک درمان را شروع کنید.


دارو درمانی 

پزشک شما ممکن است داروهای زیر را بسته به نوع عفونت تجویز کند :

 1. مترونیدازول
 2. ژل کلیندامایسین برای استفاده موضعی
 3. کرم یا شیاف‌های ضد قارچی
 4. پماد یا قرص‌های استروژنی برای درمان التهاب و خشکی ناشی از عفونت


درمان خانگی عفونت رحم

در کنار راه‌های درمانی توصیه شده توسط پزشک و شروع دارو درمانی می‌توانید با استفاده از تعدادی راهکارهای ساده و در دسترس پروسه درمانی بهتری داشته باشید و نتیجه بهتری بگیرید.

1. استفاده از سرکه سیب

قرار دادن ناحیه درگیر با عفونت در آب همراه با سرکه سیب یکی از راهکارهایی است که می‌تواند در مبارزه با عفونت‌های واژن خصوصا انواع قارچی مفید باشد. سرکه سیب با اسیدی کردن آن ناحیه از رشد بیشتر قارچ‌های عفونت زا جلوگیری می‌کند و برای درمان عفونت قارچی واژن مناسب تر است. برای این منظور می‌توانید مقداری سرکه سیب را در آب گرم داخل وان بریزید و به مدت 20 دقیقه در آن بمانید.


2. روغن نارگیل 

این روغن که از میوه‌ی تازه نارگیل گرفته می‌شود خواص ضد قارچی دارد. در تعدادی از مطالعات هم این خاصیت روغن نارگیل برای درمان عفونت‌های قارچی واژن تایید شده است. می‌توانید روغن نارگیل را مستقیم بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید. البته قبل از استفاده حتما مطمئن شوید که روغن نارگیل شما خالص باشد و هیچ گونه ناخالصی مانند پارابن یا دیگر روغن‌ها نداشته باشد.


پیشنهاد می شود با علائم پرکاری تیروئید و راه های درمان تیروئید پرکار آشنا شوید.

عفونت رحم

3.ویتامین E

ویتامین E از جوانب مختلفی برای درمان و کاهش التهاب ناشی از عفونت واژن مفید است. استفاده از شیاف این ویتامین برای درمان عفونت ناشی از واژینیت آتروفیک هم مناسب بوده است. واژینیت آتروفیک در واقع حالتی است که در آن دیواره‌های واژن نازک تر از حالت عادی می‌شوند و همین کاهش قطر دیواره آن‌ها باعث افزایش ریسک ابتلا به عفونت‌های مختلف قارچی و باکتریایی می‌شود. از طرفی مصرف روغن ویتامین E هم به صورت موضعی می‌تواند باعث بهبود مخاط خشک و آسیب دیده واژن شود. می‌توانید از روغن ویتامین E، 1-2 بار در روز به مدت 14-3 روز استفاده کنید.


4. کاهش دریافت مواد غذایی قندی 

بالا بودن قند خون یکی از فاکتورهایی است که می‌تواند باعث افزایش ریسک ابتلا به عفونت‌های قارچی شود چون قارچ کاندیدا آلبیکنز در زمانی که قند خون بالا برود قند بیشتری برای رشد و تکثیر در اختیار دارد. البته برای اثبات دقیق تر باید مطالعات بیشتری صورت گیرد اما در هر صورت داشتن یک رژیم غذایی محدود از شکر و مواد غذایی قندی می‌تواند از جنبه‌های مختلفی سلامتی شما را تضمین کند.


درمان عفونت رحم در طب سنتی 

اگر به راهکارهای طب سنتی برای درمان علاقه مند هستید این بخش را حتما کامل مطالعه کنید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی این پیشنهادها راهکارهای مکمل و کمکی هستند و نباید به هیچ عنوان به عنوان راهکار اصلی برای درمان استفاده شوند. در ادامه با تعدادی داروی گیاهی برای درمان عفونت زنانه آشنا خواهید شد.


 1. می‌توانید جوشانده گیاهان دارویی مانند گل پنیرک، ختمی، گل سرخ و بابونه را در داخل وان ریخته و با آن استحمام کنید.
 2. جوشانده نعنا و پونه کوهی به دلیل اینکه می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند و همچنین خواص آنتی باکتریالی که دارد به عنوان دمنوش برای درمان عفونت رحم مناسب است. می‌توانید این دم نوش را 4-3 بار در هفته همراه با کمی عسل بنوشید.
 3. استفاده از محلول آب و سرکه سیب طبیعی برای تنظیم کردن اسیدیته‌ی محیط واژن مناسب است. در طب سنتی و طب نوین استفاده از حمام سرکه سیب توصیه می شود. طبق دستورالعملی که قبل تر هم به آن اشاره شد می‌توانید مقداری سرکه سیب را داخل وان یا لگن حمام بریزید و به مدت 20 دقیقه در آن بمانید.


برای عفونت رحم چی بخوریم؟

رژیم و عادات غذایی می‌توانند از طریق تاثیر بر کیفیت و مقدار ترشح هورمون‌ها، تاثیر بر سیستم ایمنی بر سلامت واژن و به طور کلی دستگاه تناسلی تاثیر بگذارند. به عنوان مثال همانطور که گفتیم مصرف زیاد مواد غذایی قندی می‌تواند ریسک ابتلا به عفونت‌های قارچی را افزایش دهد. در ادامه بیشتر با جزئیات رژیم برای عفونت رحم آشنا خواهید شد.


سیر برای درمان عفونت رحم

سیر به دلیل خواص ضد قارچی و آنتی باکتریال معروف است. همچنین مطالعاتی هم درباره اثر بخشی استفاده از سیر برای درمان عفونت رحم انجام شده است که برخی توانستند رابطه مثبتی بین مصرف سیر و درمان عفونت مشاهده کنند. البته برخی به اشتباه توصیه می‌کنند که از سیر به صورت موضعی برای درمان عفونت واژینال استفاده شود که این توصیه اصلا علمی نیست و تایید نشده است. برای استفاده از فواید سیر بهتر است آن را بیشتر در رژیم غذایی روزانه خود به کار ببرید.


توصیه می شود با علائم پوکی استخوان و راه های درمان پوکی استخوان آشنا شوید.

درمان عفونت رحم

ماست پروبیوتیک 

پروبیوتیک‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که در بافت‌های مخاطی بدن مانند واژن زندگی می‌کنند، یکی از این باکتری‌های مفید لاکتوباسیلوس‌ها هستند. از منابع خوب این باکتری ماست‌های پروبیوتیک هستند که می‌توان به راحتی آن‌ها را به رژیم غذایی خود اضافه کرد. اگر با مصرف ماست مشکلی دارید می‌توانید از انواع مکمل‌های پروبیوتیک زیر نظر پزشک برای درمان استفاده کنید.


ویتامین C

ویتامین C ویتامینی است که برای عملکرد سیستم ایمنی لازم و ضروری است. کمبود ویتامین C و عدم دریافت مواد غذایی حاوی این ویتامین می‌تواند اثرات منفی بر سلامت کلی بدن داشته باشد که این اتفاق به دلیل کاهش قدرت سیستم ایمنی برای دفاع از بدن است. منابع ویتامین C شامل انواع مرکبات، فلفل دلمه‌ای، کلم بروکلی و فلفل سبز و به طور کلی میوه‌ها و سبزیجات تازه است. سعی کنید تا حد امکان مصرف این مواد غذایی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید زیرا هر قدر که سیستم ایمنی قوی تری داشته باشید بهتر می‌توانید عفونت خود را درمان کنید.


کورکومین

کورکومین ترکیب فعال موجود در زردچوبه و یک آنتی اکسیدان قوی است. زرد چوبه با خاصیت ضد التهابی که دارد می‌تواند التهابات ناشی از عفونت واژن را بهبود ببخشد. بنابراین سعی کنید در غذاهای خود بیشتر از زردچوبه استفاده کنید و یا حتی می‌توانید از ترکیب آب مرکبات کمی زنجبیل و زرد چوبه یک نوشیدنی سرشار آنتی اکسیدان داشته باشید و از خواص آن در جهت بهبود عفونت خود بهره ببرید.


پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: علائم آب مروارید چیست؟

0
0